Seminarium Międzynarodowe pt. „Puppet Theatre for Integration in Education” zorganizowane na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM, Poznań), koncentrowało się na tematyce wykorzystania lalek teatralnych w edukacji. Seminarium było wprowadzeniem do projektu “Puppet INTEGRATE”. Program Seminarium wraz ze szczegółowym opisem wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej Wydziału Studiów Edukacyjnych.
W spotkaniu wzięło udział blisko czterdziestu nauczycieli i specjalistów (pedagogów, terapeutów, logopedów, psychologów) reprezentujących 12 różnych placówek (w tym szkół podstawowych i ogólnokształcących, instytucji edukacyjnych i pomocy społecznej) oraz dziewięć osób odpowiedzialnych za organizację przedsięwzięcia z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu.
Zasadnicza część seminarium składała się z dwóch warsztatów prowadzonych przez Εmmanouelę Kapokaki – założycielkę i liderkę Visual Puppet Theatre „Prasein Aloga” z Grecji. W trakcie pierwszej części warsztatów („Construction of a simple puppet, animation”) uczestnicy zdobyli wiedzę na temat tego, jak przygotować lalkę (konstrukcji, dekoracji, uformowanie indywidualnych cech). Druga część warsztatu („Improvisations with puppets”)
została poświęcona zagadnieniu poruszania lalek (manipulowania przez aktora, ruchu, kontaktu z publicznością) oraz wyrażania emocji (np. smutku, złości, radości) w toku improwizacji z lalkami teatralnymi.
Warto nadmienić, że poszczególne placówki uczestniczące w projekcie będą otrzymać bieżące wsparcie ze stronny przydzielonych im koordynatorów i koordynatorek z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestnicy seminarium zostali poinformowali o dalszych aktywnościach wymaganych od nich w kolejnych etapach projektu. Przedstawiono także koordynatorów z WSE UAM, którzy
zostali przypisani do wsparcia poszczególnych instytucji biorących udział w projekcie. Seminarium, a szczególnie prowadząca warsztaty, zebrało wiele pozytywnych informacji zwrotnych od uczestników spotkania. Czekamy z niecierpliwością na dalszy rozwój projektu!